EHE märgis ehk ökoturismi kvaliteedimärgis Ehtne ja Huvitav Eesti on tunnustus, mida antakse loodust säästvalt maapiirkondades tegutsevate turismiettevõtete kvaliteetsetele, loodust ja/või kultuuripärandit väärtustavatele teenustele.

Märgise taotlemiseks võtavad ettevõtted aega, et täita taotlusvormid ja samal ajal läbi mõelda kogu oma toimimise sisu – mis on minu eesmärk? Siht, kuhu tahame jõuda? Põhimõtted? Keskkonnamõjud? Kuidas olla tegutsedes loodusest hooliv? Kes on klient, keda ootame ja kuidas talle parimal moel teenust pakkuda? EHE-märgise ettevõtted kasutavad näiteks ökomärgisega puhastus- ja pesuvahendeid, on põhjalikult läbi mõelnud oma prügimajanduse, väldivad ühekordseks kasutamiseks mõeldud plastnõusid, on sõbralikud, lahked, avatud ja varmad oma suurepäraseid teadmisi jagama. Nende teenustega kaasnevad alati lood loodusest ja/või kohalikest kommetest ning ajaloost.

EHE märgis on üks neist kolmanda osapoole väljaantud ning kinnitatud turismikvaliteedimärgistest, mis annab kliendile kindluse, et teenus on loodus- ja kogukonnasõbralik ning hea kvaliteediga. Märgise väljaandmist koordineerib Eesti Maaturism EASi turismiarenduskeskuse toel, tegevusi rahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondist. Märgise saamiseks tuleb täita vastavad taotlusvormid, kohtuda ülevaatlikuks külastuseks projektijuhiga ning valmistada ette materjalid hindamiskomisjoni jaoks.

EHE märgis on omistatud 29.09.2020 seisuga järgmistele Jõgevamaa ettevõtete teenustele:

Ivan Tšai teejoomistseremoonia Peipsimaa Muuseumis

Vanausulisi tutvustav giidituur Peipsimaa Muuseumis

Kalevipoja Koda SA jõuluprogrammile “Siili jõulumaa”.

Siili jõulumaal saab 3-s erinevas kohas teha erinevaid tegevusi: kasakamajas paitame lambaid ja anname neile süüa, räägime siili magamiskohtadest talvel, loeme eeposest siili kasuka saamise lugu. Paneme koos õlilambid põlema ja askeldame hämaras elusa tule valgel. Kraasime lambavilla ja teeme sellest siilile kasuka. Räägime läbi, mis tähendab lapiti-serviti, piilume tarkuse raamatut ja vaatame küülikuid. Edasi läheme metsamatkale loodust uudistama ja puudele pai tegema. Paneme metsloomadele süüa,  otsime vaarikavarsi ja keedame metsas lõkke kohal teed. Joome selle ära ka. Ja räägime siili elust. Tuleme tagasi, istume rahvamajas õlgedega kaetud põrandale, räägime Räägime vanadest jõulukommetest, sööme jõuluossi ja mängime vanu jõulumänge. Viimasena kaunistame siili-kujulisi piparkooke.

Miks on teenuse EHE? Tegemist on loodust säästva ja õpetliku teenusega. Siili jõulumaal tutvustame eestlaste vanu kombeid, tööriistu, eepost, keedame metsas teed, toidame metsloomi, räägime loodushoiust. Kasutame päris nõusid.

Kalevipoja Koda SA madalraja seiklusele “Kalevipoja jälgedes”

Madalrada asub Kalevipoja seikluspargis ja koosneb 10-st erinevast atraktsioonist, mida tuleb läbida meeskonnana. Iga harjutuse juurde kuulub ka lugu eeposest ja juhendid, kuidas seda harjutust ohutult ja efektiivselt läbida. Paljud harjutused on läbitavad ainult sõprade toel, seega on vaja teha koostööd, aidata, toetada, õpetada, järgi oodata ja ka juhtida.

https://kalevipojakoda.ee/seiklus-kalevipoja-jalgedes/

Palamuse Muuseumi programmile “Vana-aja koolitund”

Õpilastele antakse ülevaade kooliskäimisest Oskar Lutsu kooliajal ja nad saavad osa rehkendamis-, lugemis- ning laulmisetunnist. Iga laps kirjutab endale mälestuseks sule ja tindiga tunnistuse.

Programmi pakutakse aastaringselt ning see on mõeldud 1.-3. klassi õpilastele

Palamuse Muuseumi programmile “Päev täis Tootsi-aegset koolielamust” .

Programm annab eheda tunde sellest, milline oli 19.–20. sajandi vahetuse kooliõpilase päev. Osalejad riietavad end sobilikult 19. sajandi koolilapsele kohaselt, instrueeritakse koolikorrast ja tollastest käitumisreeglitest. 5-tunnise koolipäeva jooksul läbivad nad õppeained: usuõpetus, ilukiri, lugemine, rehkendamine, kodumaa teadus ja laulmine. Programmi raames õpetatakse osalejatele ka erinevaid traditsioonilisi töövõtteid. Programm on saadaval juunikuus ning on mõeldud 2.-6. klassi lastele. Kokku on seotud programmi läbiviimisega 8 inimest.

Palamuse Muuseumi programmile “Palamuse loodus- ja kultuurilugu”.

Programmis osalejad jalutavad mööda Palamuse kultuuriloolisi ja looduskauneid paiku. Vaadatakse kihelkonnakooli ja köstri talu, kirikut ja kirikumõisa, Veskijärve, Goldbergide aeda ja Viru orgu. Mälestuseks saavad osalejad kaasa Palamuse kaardi.

Programm on saadaval aprillist septembri lõpuni ning on mõeldud 7.  klassi õpilastest kuni täiskasvanuteni.

Palamuse Muuseumi programmile “Koolitund teise talve lastele”

Programm on mõeldud neile, kes juba oskavad lugeda-kirjutada. Osalejad saavad ülevaate kooliskäimisest Oskar Lutsu kooliajal. Külastaja saab osa usuõpetuse, rehkendamise, lugemise, laulmise ja kodumaateaduse tunnist.

Programm on saadaval aastaringselt ning on mõeldud alates 4. klassist kuni täiskasvanuteni.

Pakett “Puud räägivad…”

Olete oodatud külalised puiduaita, kus saate veeta hubases keskkonnas meeleolukalt aega koos sõprade või kolleegidega. Katame teile maitsva lõunalaua, tutvustame puidu ning metsaga seotud pärimust ning meisterdame koos töötoas.

Paketti kuulub:

  • tutvumine puiduaida ja puidust käsitööga.
  • puiduteemaline meelelahutus/ meeskonnamäng
  • puidust meisterdamise õpituba või puidule maalimise töötuba
  • lõunasöök: ahjukartul, hapukapsas või salat, seapraad, koduleib, magustoiduks kamavaht pohladega, kohv, maitsevesi

Sihtgrupp: vanem kooliaste – täiskasvanud. NB! ka inglise keeles!
Kestvus: 3 tundi
Grupi suurus: alates 10 – 40 inimest
Hind: 25.-/in

Korvipunumine

Laastukorvi punumine on puiduaida leivanumber ning kui on üks koht, kus seda kunsti osatakse, siis on see Avinurme.

Juhendaja näpunäidete abil saavad kõik õpitoas osalejad selgeks korvipunumise põhitõed: valitakse laastud, punutakse laastust marjakorv ning lõpuks viimistletakse ka oma töö. Kõigile osalejatele jagatakse korvipunumiseks vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud korviga. Oleme näinud just korvipunumise õpitoas kõige siiramat rõõmu oma kätega valmis-punutud laastukorvi üle. Õpitoas valmib marjakorv mõõtudega 10 x 10 cm.

Kestvus: 1 – 2 tundi
Grupi suurus: 1–50 inimest
Hind: 8.-/in

Leivapõrsa küpsetamise töötuba

Leivatoas saab teha oma esimesed katsetused leiva küpsetamises. Puiduaida leivameister jagab näpunäiteid, kuidas segada kokku üks õite hea leivataigen, mida head ja paremat sinna sisse võiks panna ja loomulikult mis on salarelv, et leib kenasti kerkiks ja hõrgult maitseks.

Töötoas saab igaüks panna oma käteosavuse proovile ja meisterdada endale leivapõrssa või siilipoisi. Töötoa lõppedes tuleb leivaahjust meeli erutavalt head leivalõhna ja loomulikult ei lahku keegi oma kunstiteoseta.

Hea teada: oodatud on grupp suurusega 5-25 inimest ja aega tasub varuda 2 tundi.

Kuremaa Lossi giidiga tuurile „Ajaring“.

Kuremaa Loss ja on aegade vältel täitnud erinevaid rolle – tavapärasest mõisa peamajast läbi nõukogude-aegse kooli kaasaegse turismikeskuseni välja.

Ekskursiooni ajal näemegi omamoodi läbilõiget eestlaste elust. Lisaks kultuuripärandile on ekskursiooni fookuses tugevasti ka  loodus – meie vanas mõisapargis elavad nahkhiired, erinevad puuliigid jne.

AJARING hõlmab osa meie ajaloost ja kannab edasi sõnumit oskusest hoida nii kultuuri kui loodust.

Laiuse Õlemuuseumi giidiga tuurile “Õlgedest eheteni”.

Laiuse Õlemuuseum ootab huvilisi aastaringselt, et tutvustada muuseumi looja Aime Langi valmistatud õlest esemete püsinäitust, samuti teiste tublide tegijate valminud töid.
Külastusprogrammi käigus saab ülevaate õle-, roo- ja kasetohust ning nendest valmistatud toodetest, mis on tehtud erinevates tehnikates (punumine, põimimine, intarsia). Õlekultuuri on Laiusel viljeletud juba 25 aastat. Kultuuripärandina on ka täna õlekultuur populaarne ja jätkusuutlik.
Külastusprogramm on eelkõige huvitav käsitöö- ja kultuurihuvilistele gruppidele, nii õpilastele kui täiskasvanutele silmaringi laiendamiseks ja arendamiseks.

Juulamõisa kohapärimuskohviku toitlustusteenusele.

Juulamõisa kohapärimuskohvik on EHE-märgise kontekstis eristuv – ainus ettevõte, millele on hindamiskomisjoni otsusega omistatud märgis tervikuna, kogu teenusepaketile. Põhjuseid on mitmeid – kogu hoone kontseptsioon on keskkonnasäästlik: meil on liginullenergia hoone (energiatõhususe arv A- 55 kWh/a*m2), katusel päikesepaneelid, köetav maasoojuspumbaga, 3-kordsed pakettaknad, ei kasuta ühekordseid nõusid.

Juhtmõtteks on Kõht täis, meene kaasa, lugu meelde! Hoiame ja toome esile kohalikku toitu ja traditsioone läbi pakutavate toitude (Kalevipoja praad, perepraad Tootsi peenar, astelpaju-kaerakile) ja rahvakalendri tähtpäevade tähistamise (küünlapäev, paastu-maarjapäev jne). Peavame oma kohvikut kire ja pühendumisega ning usuvme ikka veel inimeste headusesse ja  ettevõtluse  võimalikkusesse maapiirkonnas J

Meie toit on täiskuuvalgel Aru talu maadelt otsmikulambiga korjatud Jõgeva kollasest kartulist, Oru talu munast, Olemari talu kitsepiimast st pakume päris toitu ning räägime juurde lugusid ja legende 🙂